Blog

Ülkemizde Temizlik Hizmetleri

Temizlik hizmetleri ülkemizde profesyonelce sürdürülen hizmetler arasında yerini almış bulunmaktadır. Hatta dev bir sektör haline gelmiştir. Bu gün Türkiye genelinde bu hizmette çalışmakta olan yaklaşık olarak 3.000.000 insan ve tabi bu insanların istihdamını sağlayan binlerce de firma bulunmaktadır.
Firmalar teknolojinin de getirilirinden faydalanarak hizmetin ifası için gerekli her türlü araç, gereç, ekipman, kimyasal temizlik ürünleri ve hatta hizmet üretim sistemlerini dünyanın her yerinden bulup yada bunların hepsinden faydalanarak kendi sistemlerini dünya standartlarında kurabiliyorlar. Bunların hepsi çok güzel. Alt tarafı temizlik diye bakılan hizmetlerden bazı firmalar inanılmaz cirolarla neredeyse holdingleşme yoluna girdiler. Dedik ya bu iş bir sektör oldu.
Bütün bu gelişmeler yaşanırken ve hizmet sağlayıcılar bu seviyelere ulaşmışken hala değişmeyen ve bu seviyelerin altında kalan iki unsur olduğunu gözlemlemekteyiz.

Bunlardan birincisi insandır.
Yani hizmet sağlayıcıların bulup getirdikleri en modern makine ve ekipmanlar ile en güzel en etkili deterjanların kullanımını sağlayacak olan insandan söz ediyoruz. Çağ değişse de birçok hizmette olduğu gibi temizlik sektöründe ki çalışanlarında şartları ve imkânları hep yerinde saymaktadır. Bu bana göre mesleğe verilmeyen değerin bir yansımasıdır. Yukarıda dediğimiz gibi olaya alt tarafı temizlik gözü ile bakılmaktadır hala. Oysa evlerimizi, iş yerlerimizi, konutlarımızı, hatta yatak odalarımızı, banyo tuvalet ve mutfaklarımızı kısacası yaşadığımız tüm mekânları yaşanılır ve sağlıklı alanlara çeviren kişilerdir onlar. Birçok hizmet alımında hizmetin yalnızca ücreti değerlendirilir. Oysaki çalışanların eğitimleri, sağlık durumları, yetenekleri, tecrübeleri, hizmete bakış açıları ve sunabilecekleri hizmetin kalitesi hala hiç değerlendirilmemektedir.
Unutmayalım ki standartlarında alınmayan hizmet hizmet değildir ve aksine görünüşte temiz ama sağlıksız bir ortama sahip olunmaktadır.
Diğer unsur ise hizmet alıcılarıdır.
Aslında hepimiz birer hizmet alıcısıyız. Diğer alımlarda gösterdiğimiz hassasiyeti temizlik hizmetinde de çok sıkı olarak göstermekte olduğumuzu düşün sekte aslında yalnızca hizmetin fiyatı alımın odak noktasını teşkil etmektedir.
Gerek bireysel ve gerekse kurum bazında hizmet alıcıları alacakları hizmet hakkında geniş bilgilere internet üzerinden kolayca ulaşabilmektedir. Bu konuda bilgilerini geliştirip satın alacakları hizmet hakkında daha bilinçli davranmaları ve gerekiyorsa yetkili firmalardan danışmanlık almalarını tavsiye etmekteyiz. Aksi takdirde ucuz sandıkları hizmetler onlara maddi ve manevi olarak birçok zararlar ile geri dönebilmektedir.

Unutmayalım ki temizlikte bir iştir ve hizmet standartları vardır. Araştırmanızı tavsiye ederiz. Sağlıcakla kalınız.

 

Yılma Berik   13.01.2007

Operasyon Kordinatörü

Kuru Halı Temizliği Nedir

KURU SİSTEM HALI TEMİZLİĞİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER.

Halı tüm dünyada dekoratif olmasının yanında ses izolasyonu açısından bir çok yaşam alanında tercih edilen zemin kaplama malzemesidir. İçinde bulunduğumuz yüzyılda firmaların ofis alanları olarak seçtikleri plaza ve benzeri yapılarda zemin kaplamaları olarak sıklıkla karo halı tercih ettiğini görmekteyiz. Bu çalışma alanlarında kir kontrolünün düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Ofislerde kullanılan halıların kullanım süresinden daha önce yıpranma sebeplerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Bina dışından ayakkabı , eşya ve merkezi havalandırma ile gelen kaba partiküllerin halı liflerinin dibine işlemesi ve neticesinde mekanik olarak halının hızla yıpranmasına sebebiyet vermesi,
 • Ofis tuvaletlerinden ayakkabı tabanı ile gelen mikrobik unsurların halı lifleri arasına yerleşerek zamanla zararlı bakteri üremesine yol açması, bu bakterilerin havaya karışıp merkezi havalandırma ile tüm alana yayılması ve yaşayanlar tarafından solunması,
 • Ofis içinde tüketilen gıdaların sıklıkla zemine dökülerek halı diplerine kadar işlemesi, ortamın hijyen güvenliğinin bozulması ve zamanla yüzeylerde yıpranmış , solmuş , görsel dekorasyon kalitesi bozulmuş alanların oluşması,

Bu tehlikeler ;

*Halı kaplı alanların planlanan zamandan önce ekonomik ömrünün tükenmesine sebep olacaktır

Bu durum ekonomik olarak bütçeleri zorlamakta , bakım ve işletme maliyetlerini arttırmakta , sıkıntılı tadilat-değişim süreçleri ile işletmeye iş gücü kaybına sebep olmaktadır.

*Hijyenik olmayan ortamda çalışılmaya devam edilmesine sebep olacaktır

Bu süreçte tüm ofis çalışanlarının çeşitli sağlık problemleri yaşaması kaçınılmazdır. Bir çok kaynakça ifade edilmekte olan “hasta bina sendromları” temelinde iç hava kalitesini etkileyen halı kaplı alanlar bulunmaktadır. Ofis içi tuvalet kullanımları ve ofis içi katı veya sıvı gıda tüketimlerinden kaynaklanan biyolojik kirlilikler çalışanların sağlığı için büyük tehlikeler doğurmaktadır. Bu durum personelin performans düşüklüğüne , iş gücü kaybına sebep olmaktadır.

Önleyici Tedbirler;

Ofis dışından içeri gevşek kir ve bakteri , virüs vb olguların taşınmasını engellemek amacı ile ofis dış girişlerine toz ve nem alıcı , tuvalet girişlerine ise özel paspaslar konulmalıdır. Günlük olarak zeminler vakumlanmalı, halı diplerinde biriken gevşek kirler vakumlanarak minimize edilmelidir.

Bu tedbirler bariyer görevi görecektir. Ancak ofis içinde kir birikimine engel olamayacaklardır. Bu sebeple yıl içinde planlı olarak halı temizlik bakımlarının yaptırılması gerekmektedir. Bunu ofis halılarının kirlilik birikimi sürelerini dikkate alarak planlayabilirsiniz. Kullanım yoğunluğuna göre ortalama yılda iki defa komple halı temizliği doğru olacaktır.

Halı Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Halılar yün , naylon ve akrilik malzemelerden imal edilen iplikler ile oluşturulur. Bu iplikler bir tabana bağlanmaktadır. Tabanlar Jüt ve Polipropilen malzemelerden yapılmaktadır. Ancak tabanlar arasındaki lateks bağlayıcı , lateksin formülüne bağlı olarak su tarafından zayıflatılabilir. Bağ zayıfladığı takdirde iki taban bir birinden ayrılır . Buna “delaminasyon” adı verilir. Bu durum meydana geldiği takdirde , dokuma kıvrılarak bozulacağından halının değiştirilmesi gerekir. Bu durum temelde halıların omurgasının bozulmaması adına ıslak yıkanmaması gerektiğini açıkça göstermektedir. Ancak ıslak yıkama yapılan yükseltilmiş zemin üzeri karo halılarda daha başkaca sorunlarda yaşanmaktadır. Bu sorunları şöyle ifade edebiliriz;

 • Yükseltilmiş zemin altından geçen IT ve benzeri kablolamalar oluşabilecek nemden sıklıkla zarar görebilir,
 • Yükseltilmiş zemin bağlantı ekipmanları nemden dolayı paslanabilir , ekipmanlar arasında boşluklar meydana gelir ve zemin üzerinde yüründükçe ( gıcırtı şeklinde ) aşırı ses oluşur,
 • Halı birleşme yerlerinde açılmalar olabilir,
 • Lateks bağlayıcı ve taban yapıştırıcıları zayıfladığı için birleşme yerlerinde kalkmalar oluyor, bu durumda görünümde bütünlük bozulabilir,
 • Nemli kalan halı ofis alanlarında rutubet oluşturarak elektronik cihazların zarar görmesine sebep olabilir,
 • Nemli kalan halının iplik ve tabanı içinde bakteri üreyebilir, üreyen bakteri iç hava sirkülasyonu ile tüm yaşam ve çalışma ortamına hava kanalları ile yayılır,
 • İyi durulanamadığından zeminde kimyasal atıklar kalır, zeminin daha hızlı kirlenmesine sebep verdiği gibi , iç hava sirkülasyonu ile kimyasal partiküller havaya yayılarak insan sağlığını tehdit edebilir,
 • Islanan halı zamanla canlı görünümünü yitirir.

Kuru Sistemin Önemi;

Halılarınızın ekonomik ömrünün doğru kullanımı, gereksiz iş gücü kayıplarının önüne geçilmesini, temizliğin ardından hızlıca alanların tekrar kullanıma alınabilmesi amacı ile önerilen temizleme yöntemi kuru toz ile temizliktir. Sistem tüm dünyada hala hazırda güvenle kullanılmaktadır. Tercih edilen alanlar ticari alanlar, ofis alanları, toplantı salonları, sinema salonları, hastaneler, okullar, ibadethaneler olarak ön plana çıkmaktadır.

Kuru leke çıkarma toz bileşimleri (görünüşte toz talaşa benzerler) sentetik polimerler ve organik leke emicilerden (mikro süngerler)oluşur. Bunlar yağ lekelerini temizlemek için az miktarda çözücüyle doldurulmuştur. Çoğu ürün ayrıca yumuşatıcı su, hafif bir koku, anti-bakteriyel madde ve tekrar lekelenmeyi engellemek için sentetik reçine dağılımları içerir. Temizleme tozu, kuru olarak sınıflandırılsa da, aslında dokununca nemlenir. Sentetik polimerler ve emici maddeler; silindir fırçalı makinelerle kullanılınca, kiri, halı fiberlerinden silen ve emen sünger görevi görürler.

Sistemin avantajlarını şöyledir;

 • Yüksek kalite organik malzemeler ile formüle edilmiştir,
 • Çevreye duyarlı %100 geri dönüşümlüdür,
 • Ph nötr, biyolojik olarak doğada parçalanabilen , çevre dostu ve EPA / DFE / GreenSeal kimya klavuz standartlarında , program standartlarına uygun ürünlerdir,
 • İnsan ve hayvan sağlığı için güvenlidir,
 • Su tüketimini önler, su kullanılmadığından jüt tabakası ıslanmaz , alerjen ve bakteriler üremez,
 • Nem ve ıslaklık olmadığından temizlenen halı alanlar anında kullanıma başlanabilir,
 • Büzülme ve renk solmalarını önler, yapışkan bir kalıntı bırakmaz,
 • Makine ve ekipmanlar ergo dinamik olduğundan ofis içinde bir çok materyali kaldırmadan hızlı temizlik yapılabilir,
 • Ters yönlü çalışan çift silindirik fırçalar sayesinde halı diplerine kadar derinlemesine temizlik sağlanır ve halı kabartılarak dolgun görünümü geri kazandırılır.

Sistemin avantajlarından faydalanabilmek için www.kuruhalitemizligi.com adresinden ilave bilgi sahibi olabilir ve iletişim bilgilerimizden bize Destek Servis Tesis İşletme Ve Yönetim Hizmetleri ‘ ne ulaşarak iş yerinizin halı temizliği için teknisyenlerimizden ücretsiz olarak analiz çalışması talep edebilirsiniz.

Teknisyenlerimiz tarafından yapılacak iş yerinizin analizini Hafif / Orta / Ağır trafik alanlarını ve yıllık ihtiyacı dikkate alınarak, hazırlanacak bakım ve derin temizlik programları kapsamında halı alanlarınızın temizlik hizmeti maliyetlendirilerek tarafınıza teklif halinde sunulur.

Talebiniz halinde temizlik makine , ekipman ve ürünlerini firmamızdan satın alabilir ve tesisinizin temizliğini kendi elemanlarınız ile yapabilirsiniz. Yada temizlik ihtiyacınıza göre makine ve ekipmanı kiralayabilirsiniz. Bu suret ile gerekli ekipman kullanımı ve temizlik eğitimi tarafımızca bedelsiz olarak sunulmaktadır.

Yılma BERİK

Operasyon Koordinatörü

 

 

El Hijyeni

Avrupa da ofis çalışanları arasında yapılan bir araştırmada  akıllı telefon kullanımı  mercek altına alındı. Sosyal medya sitelerine göz atmak, Facebook ve Twitter'a göz atmak için telefonlarını tuvalete götürmeyi kabul eden Avrupalı ​​işçilerin yüzde 40'ıyla en sevilen tuvalet aktivitesi haline geldi. Ofis çalışanlarının yüzde 83'ü ofis tuvaletini ziyaret ettikten sonra ellerini her zaman yıkadığını iddia ederken, telefonlarını da yıkacakları pek olası değil. Bu bir sorundur, çünkü virüslerin yüzde 80'i fiziksel temas yoluyla bulaşabilir ve grip virüsü telefon gibi sert yüzeylerde 24 saate kadar yaşayabilir.

Enfeksiyon ve hastalıklara karşı bir silah olarak kapsamlı el yıkamanın gücü göz ardı edilmemelidir. Basit ama temel bir önlemdir ve hijyen seviyelerini iyileştirmenin uzun bir yoludur.

Hijyen için altı adım

Sık sık el yıkama ellerde bulunan bakterileri yüzde 80 oranında azaltabilir ve hastalık riskini yüzde 50'ye kadar azaltabilir, özellikle de ishal ve soğuk algınlığı gibi yaygın hastalıklar. Söylemeye gerek yok, iyi el hijyeni, personel izinlerinin toplam hacmini azaltabilir ve çalışanların sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Diğer bir deyişle, çalışanlar arasında iyi el hijyenini altı basit ve etkili adımlarla teşvik etmek mükemmel bir  uygulama olacaktır :

 1. Ellerinizi temiz, akan suyla - tercihen ılık suyla - ıslatın ve çapraz kirlenmeyi önlemek için sabunlu bir dağıtıcı kullanarak uygulayın.
 2. Sabunu ellerinizin üzerinde ovun: ön, arka, parmak, başparmak ve tırnakları örtmesine dikkat edin.
 3. Ellerinizi yaklaşık 30 saniye boyunca birbirine sürterek ovun. Baştan sona iki kez 'mutlu yıllar' şarkısını söylemek iyi bir zaman rehberi olacaktır.
 4. Ellerinizi, sabun kaybolana kadar temiz su ile durulayın.
 5. Ellerinizi kurutun. Ellerinizi doğru bir şekilde iyice kurutmak, el yıkama işleminin son adımıdır, ancak çoğu zaman yok sayılır. Nemli eller kuru ellerden 1000 kat daha fazla bakteri yayar, bu nedenle, eğer kurutmadan kaçınılırsa, tuvaletin kapı tutamağı kirlenmiş olur.
 6. Çalışanlar ve ziyaretçiler, tuvalette olmasa bile, her zaman el hijyenine proaktif bir yaklaşım göstermeye teşvik edilmelidir . El dezenfektanları en iyi el yıkama ve kurutma işlemlerinden sonra kullanılır.

Personele her zaman ellerini yıkamak ve sanitizer kullanmak için aşağıdaki durumlarda talimat verilmelidir:

 • Özellikle ortak mutfak tesislerinde yemek yemeden önce ve sonra
  • Herhangi bir kesim ya da sıyrık tedavi ederken
  • Hasta bir kişiye bakım yaparken
  • Yıkama odasını kullanmadan ya da kullanmadan önce
  • Burnunu üfledikten sonra

Sağlıklı çalışanlar üretken işçilerdir, bu yüzden çalışanlar arasında iyi hijyen sağlamak için iş anlayışı vardır. Hastalık izinlerinin yıllık maliyetinin İngiltere'deki işverenlere yaklaşık 32 milyar Euro'ya mal olduğu tahmin edilmektedir ve işverenlerin üçte biri hastalığa yakalanan insanlarda bir artış bildirmiştir. Yöneticiler, özellikle hastalığa yakalanmış hastalıkların belirtilerini gösteriyorlarsa hastaları evde kalmak için cesaretlendirmelidir.

Bu kış sağlıklı bir ortam sağlamak için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

 1. İyi hijyen standartlarını tanıtın. İyi el hijyeninin faydaları hakkında renkli posterler ve hatırlatmalar sürekli hatırlatma görevi görür. El dezenfektanları bina, kapı, mutfak ve su istasyonları gibi çeşitli yerlere yerleştirilmelidir. Alkol bazlı olmayan sanitörler en etkili olanlardır.
 2. Lojistik düşünün. Kapı kolları ve diğer ortak temas noktaları, özellikle resepsiyon ve giriş alanlarında, mikroplar için ısıtılabilir. El dezenfektanları yakınınızda bulunmalı, ancak mümkünse sensörle çalışan kapılar kullanılmalıdır.
 3. Masa hijyeni. Çalışanlara anti-bakteriyel bezler sağlayın ve özellikle yemek atıkları ve dokuları söz konusu olduğunda temiz bir masa politikasını teşvik edin. Temizleyicilerin masa alanlarına iyice gittiğinden emin olun. Bir bilgisayar mouse, tuvalet yatağından üç kat daha fazla bakteri kaynaklı kontaminasyona sahiptir.
 4. Havayı temizleyiniz. Yürüyüş alanları, ortak bölgeler başlıca mikrop kaynaklarıdır. Koku veren ürünler, kötü koku üreten bakterilerden gelebilecek aromaların kontrol altına alınmasına ve en aza indirilmesine yardımcı olabilir, ancak daha da önemlisi, hava dezenfekte edici üniteler de, şüpheli olmayan kurbanlar tarafından solunan havadaki mikroorganizmaların azaltılmasına yardımcı olacaktır.
 5. Güçlü hastalık izni politikası. Virüse yakalanan herkes semptomları ortadan kalktığında en az 48 saat evde kalmalıdır ve bu en üstte teşvik edilmelidir. Her şeyden önce, iş dünyasının en iyi ilgisi budur - daha geniş işgücüne enfeksiyonların yayılması kimseye yararı olmaz.
 6. Derin temiz. Günlük temizlik rutinleri önemlidir, ancak duvarlar, tavanlar, lambalar ve mutfak armatürleri gibi daha az erişilebilir yüzeylerde yağ, toz ve patojenik bakterilerin kademeli birikimini ortadan kaldırmazlar. Yoğun binalarda hava kanalları, gıdaya bulaşabilecek bakterileri biriktiren ve yangının yayılmasını ve yayılmasını arttırabilen grese sık sık katılmıyorsa özellikle tehlikeli olabilir. Tesisler yılda en az iki kez yoğun bir derin temizlik almalıdır.
TOP